Zastosowanie i eksploatacja wietrarek z stopą magnetyczną

User Rating:  / 0
PoorBest 

Witam
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej używane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych elektronarzędzi jest mała waga i możliwość wiercenia otworów o większych średnicach.
W zakładach produkcyjnych zazwyczaj dostępna jest wiertarka stołowa - ciężka i masywna - wykonanie precyzyjnych otworów o większych średnicach nie nastręcza żadnego problemu. Natomiast podczas instalacjimontażu} w na wyjeździe jeżeli zajdzie konieczność wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 20 mm. To wiertarka ręczna nie da rady. W taki przypadku jedynym wyjściem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego powodu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji dźwigów, i innych prac montażowych w stali.


Nie jest to maszyna doraźna, można jej zastosowanie umieścić już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem skrawającym są - Wiertła do magnesówek - trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi pozwala wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 26mm , 58 mm , i większe).
Jeszcze parę lat temu narzędzia te były drogie, dzisiaj ich cena i dostępność znacznie spadła.


Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z konstrukcją freza. Obróbka odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Minimalizuje to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wypływa to naturalnie z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Przykładowo jeżeli wiertarka w swoich parametrach ma opisaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to używając frez trepanacyjny zakres powiększy się do 28 i więcej. Zależy to jeszcze od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, gdyż rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Zwiększy się również szybkość obróbki i co czasami ważne ilość wiórów.


      Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.


Co więcej otwory wykonane za pomocą freza nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

Frezy mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli producent wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką zasadę wdrożymy to magnesówka będzie nam długo służyć. Swoją drogą jest to uniwersalna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Typy narzędzi, jeżeli planujemy korzystać z stożka MK to warto zajrzeć do specyfikacji technicznej lub zapytać.

      Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być opisane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na precyzyjne pozycjonowanie osi freza już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wskazać trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to marki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Podsumowując główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wiercenia głębokich otworów.
- Wykonanie otworów o znacznej średnicy.
- Niska cena frezów trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.