Jak mierzyć suwmiarą z dokładnością 0,05 i 0,02mm

User Rating:  / 2

Cześć
Głównym narzędziem pomiarowym w zakładzie jest suwmiarka analogowa. Służy do pomiarów zewnętrznych: grubości, szerokości itd., wewnętrznych i do pomiaru głębokości, pod warunkiem że ma głębokościomierz. Występuje w kilku rodzajach:
Suwmiarka warsztatowa, głębokościomierz, suwmiarka traserska z jedną szczęką krótsza lub z wymiennym rysikiem do trasowania, suwmiarka do pomiaru spoin w spawalnictwie, suwmiarka specjalna do tarcz hamulcowych i do bębnów hamulcowych, suwmiarka trójpunktowa. Ogólnie w wszystkich wcześniej wymienionych wykorzystana jest skala noniusza podstawowa i dokładna. Do tego trzeba jeszcze dodać że suwmiarki z noniuszem analogowym występują w wersji pomiaru z dokładnością do 0,05 mm (to te najbardziej popularne) i z dokładnością do 0,02 mm.
Występują jeszcze suwmiarki zegarowe z tarczą zegarową z dokładnością pomiaru od 0,02mm do 0,01 mm i suwmiarki z odczytem elektronicznym z dokładnością do 0,01mm.

https://domtechniczny24.pl/suwmiarki-i-mikrometry.html - Suwmiarki analogowe i elektroniczne Sklep Dom Techniczny Wieluń.

 

Suwmiarka składa się z dwóch zasadniczych części: stałej z podziałką milimetrową na dole i niekiedy calową na górze. I przesuwnej, z naniesioną podziałką specjalną, dokładną.

Aby dokonać pomiaru musieć pochwycić suwmiarkę (wersja dla praworęcznych) prawą ręką za element nieruchomy a kciuk położyć na dźwigni zacisku ustalającego położenie przesuwnej szczęki.
Następnie mierzony element umieszczamy pomiędzy szczęki pomiarowe, dociskamy kciukiem. Wymiar odczytujemy na noniuszu suwmiarki. Pełny wymiar milimetrowy mamy na skali stałej a wymiar dokładny ( po przecinku) na skali dokładnej. Wymiar dokładny to ten, w którym linie noniusza dokładnego łączą się z kreską noniusza stałego.

Suwmiarki zegarowe mają listwę zębatą na prowadnicy i czujnik zegarowy połączony z zębatką listwy. Przesuwając ruchomą szczęką przesuwamy jednocześnie zegar i analogicznie jak w przypadku noniusza faktyczny wymiar odczytujemy z skali zegara, a milimetrowy ze skali stałej suwmiarki.
Odczyt pomiaru: główna skala wskazuje pełną liczbę milimetrów, zaś czujnik zegarowy wskazuje setne części milimetra.

Takiego pomiaru zdołają dokonać tylko jednostki z dobrym wzrokiem, jeżeli takiego nie posiadamy, sensownym rozwiązaniem jest suwmiarka elektroniczna.
Suwmiarki elektroniczne można podzielić na:
Tanie chińskie, które za każdym razem wyświetlają inny wymiar, lub po krótkim okresie użytkowania tak zaczną robić. Są trafnym wyjściem do warsztatu gdzie nie musimy dokonywać precyzyjnych pomiarów, a dokładność 0,1 nam wystarcza
Przyzwoite markowe z metryczką lub świadectwem kalibracji. Cena o wiele większa ale mamy pełne przekonanie powtarzalności wymiarów.
Źródłem zasilania suwmiarki jest bateria, jeżeli jest ona wyczerpana to odczyty będą błędne. Z tego względu przed pracą powinniśmy dokonać kilkukrotnego pomiaru tego samego detalu jeżeli odczyty są jednakowe to można przystąpić do właściwych pomiarów. Jeżeli różne to na początku wymieniamy baterię, jeżeli to nie pomoże to należy wysłać do serwisu.
I na koniec sprawa temperatury pracy i wilgotności. Elektronikę używamy w temperaturze 15 - 25 stopni na plusie i niewielkiej wilgotności, pamiętajmy by nie wnośic jej z pomieszczeń chłodnych do ciepłych o dużej wilgotności. Skroplona para może uszkodzić część elektroniczną.
To tyle pozdrawiam i życzę właściwych pomiarów.

Zmiana w sprayach dla geodetów

User Rating:  / 2

Dzień dobry.

Nic nie pozostaje wieczne. Przez długi okres sprzedawaliśmy farby geodezyjne motipowskie, w tamtym roku firma zapowiedziała zmianę polityki i przeniosła magazyn główny gdzieś do Niemiec. W efekcie dostawy okazały się nieekonomiczne i zaczęliśmy poszukiwać nowego producenta, udało się dotrzeć do znanej i cenioną przez geodetów firmę Soppec.

Co to jest spray geodezyjny? Albo inaczej nazywany farbą do znakowania dróg, jest to farba o niewielkiej zawartości lakieru ale bardzo dużej zawartości pigmentu. W przypadku farb dla geodetów są to kolory pomarańczowe, żółte, czasami niebieskie i wszystkie fluorescencyjne. Muszą być skutecznie widoczne i utrzymywać się na jezdni nie dłużej niż 12 miesięcy, ale nie krócej niż 2-3 miesiące. Bo tyle teoretycznie potrzeba do wykonania remontu itd.

Poza tym budowa puszki pozwala na pracę zaworem w dół, a nie tak jak w przypadku zwykłych sprayów zaworem do góry. Powód jest banalny: wyprostowany pracownik oznacza jezdnię lub ziemię a więc kierunek przepływu farby jest pionowy od góry w dół. Do tego sama głowica i ochrona zaworu jest tak skonstruowana, żeby można go było wepchnąć do samochodu, skrzynki czy na pakę i nie zepsuć zaworu. Jest on po prostu zabezpieczony przez osłonkę w kolorze farby.

Wracając do tematu nowa firma Soppec wytwarza dwa typy sprayów:

Pierwszy o dużej zawartości lakieru i tym samym dużej trwałości - około 12 miesięcy na drodze. I o niskiej zawartości lakieru - utrzymuje się do 3 miesięcy. My zdecydowaliśmy się na tą pierwszą, o nazwie FLUO TP. Powód jest banalny odbiorca nie wie i nie jest w stanie przewidzieć jak długo będzie musiała ona zostać zauważalna. Lepiej więc zaopatrzyć się w 12 miesięczną droższą i mieć pewność, że przy przedłużającym się remoncie nie zniknie z drogi:)
Farby pakowane są po 12 sztuk w kartonie ale naturalnie sprzedajemy je na sztuki. Na razie mamy pomarańczową i żółtą.
Pozdrawiam

Narzędzia pomiarowe wstęp

User Rating:  / 0

grzebień do sprawdzania gwintówPrzybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się do poziomic i stalowych liniałów.
W aktualnych czasach burzliwego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna detali o jednakowych rozmiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, obrabiarki nie są super dokładne także jak narzędzia frezujące czy szlifujące.


Dla tego architekt definiuje, w jakich ramach mogą się mieścić rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy ustala w specyfikacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych instrumentów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.


Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z określoną dokładnością. Mogą one oddawać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: grzebień do gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w zestaw. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 100mm.


Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy podniesieniu dokładności odczytywania, dopasowywania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one nadzwyczaj rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do przyrządów pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i bąbelkiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wskazania poziomu lub pionu.

Wyznaczanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu stosowane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice produkowane są w różnych klasach, najczęściej zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy - ważne poziomica 2 metrowa z profilem 1,6mm. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zastąpimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga dodatkowego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widzialny przez człowieka.

Niwelatory laserowe Nivel System

User Rating:  / 3

Dzisiaj cokolwiek o niwelatorach laserowych i optycznych.
Polski rynek obfituje w różnego rodzaju marki niwelatorów, ja opiszę Nivel System, która jest obecna w naszym sklepie od 2003r. Zawiera przyrządy pomiarowe dla geodetów i budowlańców, cechuje je przystępna cena z jednoczesną gwarancją godziwej, jakości, co zapewnia możliwość wykorzystania w wielu zastosowaniach, profesjonalnego zestawu pomiarowego kosztem znacznie niższym niż dotychczas. I jest to bardzo ważna rzecz, szczególnie w obecnych trudnych czasach.


Niwelatory Nivel System cechują się własnym oryginalnym wzornictwem i kolorystyką, spełniają wysokie normy pyłoszczelności i wodoodpornośći IP (co oznacza klasa IP napisałem wcześniej). Wszystkie przyrządy posiadają 24 miesięczną gwarancją.
Podstawowym produktem z grupy laserów obrotowych jest model NL300. Dysponuje on funkcję autopoziomowania, po włączeniu przyrząd sam spoziomuje się i jest natyczmiast gotowy do pracy. Generowana wiązka lasera jest najlepiej widzialna wewnątrz budynków, wyświetlona na ścianie tworzy linię referencyjną dla prac poziomych lub pionowych. W trakcie pracy niwelator laserowy współdziała z odbiornikiem i łatą laserową, dięki temu uzyskujemy dokładny zestaw niwelacyjny przydatny na zewnątrz a pomiary dokonywane są jednoosobowo. Funkcja skanowania umożliwia zawężenie wyświetlanej wiązki w zadanym zakresie, w ten sposób generujemy referencyjną linię lasera jedynie tam, gdzie przeprowadzamy prace.


Niwelator umożliwia pracę także z wiązką poziomą i pionową. Płaszczyzna może być pochylana w zależności od potrzeb w jednym lub dwóch kierunkach, dzięki czemu laser może być stosowany przy takich pracach jak wylewanie posadzek, czy niwelacja i przygotowanie powierzchni pod kostkę brukową, boisko, czy drogę dojazdową- zapewniając odprowadzenie wody zgodnie z zaprojektowanymi spadkami. Przy pracach konstrukcyjnych przydatnym staje się pionownik laserowy, który stanowi oś generowanej rotacyjnie płaszczyzny laserowej. Funkcjonalność ta dostarcza dokładne wpasowanie się lasera przy pracach prostopadłych, czy podczas przenoszenia punktów (punkt wyświetlany jest do dołu i do góry jednocześnie). W przypadku prac na zewnątrz i przy większych zasięgach konieczny jest odbiornik laserowy (niwelator laserowy NL300 w zestawie), zapewniający możliwość odbioru sygnału w zakresie do 250 metrów, czyli 500 jeżeli stoi w środku. Różne szybkości obrotów głowicy zapewniają wykorzystanie lasera zarówno przy pracach instalacyjnych wewnątrz budynku jak i przy sterowaniu maszynami, gdzie wymagane są wyższe prędkości (600 obr/min). W tym roku tj. w 2017 modele 300 i 310 zostały zastąpione nowymi, więcej na ten temat napisane jest na blogu http://blog.domtechniczny24.pl/2017/08/08/nowe-wersje-popularnych-laserow-nl-311-i-301/


Niwelator wyposażony jest w elektroniczny kompensator, eliminujący drgania i zapewniający precyzyjnie poziomowanie płaszczyzny laserowej. Elektroniczny kompensator, w porównaniu z magnetycznym jest dużo bardzie dokładny, przede wszystkim w przypadku pomiarów budowlanych gdzie teren może drgać wskutek używania maszyn wibracyjnych. Niwelator jest odporny na działanie kurzu i wody, zaświadczony bardzo wysoką klasą IP64. Głowica rotacyjna osłonięta jest szklanym korpusem, a obudowa lasera posiada gumowe osłony chroniące przed uszkodzeniem wskutek uderzenia, niewielkiego uderzenia.


Niwelator laserowy NL300 posiada prosty panel sterowania, i nie ma problemu z jego obsługą, co naturalnie nie zwalnia nas z przeczytania instrukcji. Zarządzanie funkcjami, odbywa się w sposób manualny. Funkcje lasera mogą być nastawiane zarówno z panelu jak i z pilota zdalnego sterowania (tylko w zestawie). Laser zasilany jest na 3 sposoby: akumulatorki, baterie i bezpośrednio z sieci.
To tyle miłego dnia.

Niwelator do wyznaczania 2 spadkow

User Rating:  / 0

niwelator laserowyWitam.
W sklepie wypróbowaliśmy niwelator laserowy NL 310 firmy Nivel System. To, co nas zdziwiło to, nielicha klasa wodoszczelności IP 64. Początkowa cyfra mówi nam o absolutnym zabezpieczeniu niwelatora przed kurzem, druga cyfra 4 sygnalizuje, że przyrząd jest odporne na kropelki wody lecące pod dowolnym kątem. W praktyce oznacza to deszcz z wiatrem. Czyli jak załapie nas burza podczas pomiaru to niwelator wytrzyma.
W kuferku standardowo jest to, co potrzeba, odbiornik albo czujnik, ładowarka do niwelatora i wymienny system zasilania na zwykłe baterie. Do tego czerwoniaste okulary, pilot, statyw i łata. Zasięg nie jest oszałamiający, bo tylko 250 metrów, czyli 500 jak ustawimy go w środku działki. No i pracuje w 2 płaszczyznach, czyli można niwelator laserowy wykorzystać do prac w środku budynków – ścianki działowe i takie tam inne.
Niezależnie od szablonowych funkcji laser ma możliwość ustalania spadków w dwóch płaszczyznach. Y i X. Całość wyświetla się na panelu. Zakres spadków to +10, -10 stopni, czyli można wyznaczyć spadek do 20 stopni. W praktyce takich spadków bodajże się nie stosuje, np. przy budowie wjazdów pod mosty max. to 5 stopni, bo tiry by w okresie zimowym nie podjechały.
Gdyby ktoś po zakupie miał problemy z pomiarem to można wziąć uprzednio nasz nr. telefonu i dzwonić, wszystko wyjaśnimy, przynajmniej się postaramy.
Pozdrawiam