Nowości narzędziowe Knipex cz2

User Rating:  / 2

Cześć, w dzisiejszym artykule przedstawię dwie ciekawe pozycje. Będą to szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do nakrętek Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – to narzędzie przeznaczone głównie do prac serwisowych przy maszynach. Budowa przesuwnej nastawyawy rozwarcia szczęk bazuje na przetestowanym rozwiązaniu szczypiec Cobra.


Najistotniejszą właściwością tego narzędzia są wyjątkowe elementy szczęk zapewniające wygodę i bezpieczeństwo.

A przeznaczone są do ściągania sprężynowych opasek samonapinających i blaszanych występujących na elastycznych wężach samochodowych.
Obejmy samonapinające sprężyste zaprojektowane są w celu zapewnienia stałeko rozkładu sił po obwodzie strefy zacisku. Zastosowanie ich jest polecane w miejscach, gdzie połączenie z przewodm znajduje się w miejscu znacznych wahań temperatury, która powoduje kurczenie lub rozszerzanie się materiałów. Opaska ta doskonale sprawdza się tam, gdzie konieczny jest stały nacisk niezależnie od temperatury w jakim pracuje połączenie skutecznie przeciwdziałając wszelakim nieszczelnością. Opaski samonapinające sprężyste to dobra opcja dla pozostałych modeli opasek. Użuwa się je w takich zastosowaniach, jak konstrukcja małych silników, pojazdów użytkowych, rolniczych i samochodowych systemów i urządzeń chłodzących.

Powracając do wątku, koniecznie należy wspomnieć o praktycznym zastosowaniu nastawy za pomocą guzika (max. rozstaw szczęk do 80 mm, zakres – ponad 40 mm) który pozwala na dopasowanie do zacisków o przeróżnych rozmiarach, również tych w wersji FBS - wąskiej lub Light Duty jak też Heavy Duty, opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm. Zaznaczam, że szczęki po rozwarciu ułożone są równolegle, nawet w rozwarciu 70 mm.
Możliwe jest również skonfigurowania szczypie bezpośrednio na chwytanej opasce, co w dużej mierze usprawnia} ustawienie szczypiec.

Tak jak wspomniałem zastosowano obrotowe wymienne końcówki szczęk, po to, by pewnie i mocno złapać obejmy w każdej pozycji zapobiegając ześlizgiwaniu się zacisku.

Pracując używamy niewielkiej siły, a to dzięki bardzo korzystnemu przełożeniu. Cienkie antypoślizgowe PCW na rękojeści sprawia, że stabilnie i wygodnie trzyma się w dłoni.

Szczypce jak i inne z tej grupy produkty Knipexa są wykonane z stali chromowo-wanadowej, kutej matrycowo i hartowanej w oleju.

Reasumując poniżej najważniejsze cechy szczypiec 85 51 250 A:

Przeznaczone są do opasek samonapinających, opasek w wersji standardowej oraz opasek drucianych i pierścieni z taśmy sprężynowej o rozmiarze nominalnym do 70mm.
Maksymalny rozstaw szczęk do 80 mm, zakres pracy ok. 40 mm.
Obrotowe, wymienne końcówki szczęk umożliwiają pewny chwyt opasek w każdej pozycji.
Z powodu szczególnie korzystnemu przełożeniu wymagają użycia niewielkiej siły.
Mocne złącze suwakowe.
Kształt rękojeści chroni przed zbnieceniem palców.
Materiał: stal chromowo-wanadowa, kuta, hartowana olejowo.

Następny produkt to szczypce nastawne do śrub i nakrętek Knipex w formacie kieszonkowym (86 03 125)

Jedno narzędzie, które zastąpi wieloczęściowy zestaw kluczy metrycznych i calowych w rozmiarze 1/4 cala. Ta podręczna wersja o długości jedynie 125 mm i wadze 105 g przeznaczona do precyzyjnych prac montażowych i serwisowych oraz prac modelarskich.

Znaczne przełożenie dźwigni sprawia, że szczypce-klucz idealnie sprawdzają się przy zaciskaniu, chwytaniu, trzymaniu czy wyginaniu różnych elementów. Wąskie szczęki zaciskające o grubości zaledwie 3 mm upraszczają robotę w miejscach o utrudnionym dostępie. Zawsze gładkie, równoległe w każdej pozycji szczęki pozwalają na bezstopniowe zaciskanie elementów o dowolnych rozmiarach w podanym zakresie pracy z bardzo dużą siłą (10-krotne zwiększenie siły ręki). Równolegle wciąż są niezwykle delikatne, ponieważ nie występują tutaj luzy mogące naruszyć krawędzie zaciskanego elementu.

Warto zwrócić uwagę również na szeroki zakres regulacji i możliwość ustawienia klucza wprost na chwytanym przedmiocie za pomocą przycisku. Powłoka niklowa redukuje poślizg szczypiec, a pokrycie z cienkiego PCW dają gwarancję pewnego, wygodnego chwytu. Kieszonkowa wersja szczypiec-klucza Knipex spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów i majsterkowiczów.

To tyle na dzisiaj. Pozdrawiam

Innowacje narzedziowe knipex 2016

User Rating:  / 1

Witam
Opiszę dwa bardzo ciekawe narzędzia Knipex, szczypce Cobra i nożyce do kabli zbrojonych drutem stalowym.

Innowacje szczypce Cobra Knipex - Szybko otworzyć, dosunąć, chwycić!
Bardzo interesujące i pomocne rozwiązanie, w którym dopasowanie do wielkości chwytanego przedmiotu następuje samoczynnie, poprzez dosunięcie maksymalnie rozsuniętych szczęk.


Opis:
Dodatkowo szybkie ustawienie bezpośrednio na chwytanym przedmiocie poprzez zsunięcie rękojeści.
Łączy niezawodną blokadę bolca z dodatkową funkcją dosuwania, która ułatwia pracę w szczelinach i trudno dostępnych miejscach.
Nastawienie przebiega bezpośrednio przez dosunięcie do chwytanego przedmiotu.


Sprawdzony mechanizm blokujący uruchamia się po obciążeniu ramion. Położenie rękojeści zostaje wówczas zablokowana i można ją odbezpieczyć tylko po wciśnięciu przycisku.
W celu ponownego aktywowania funkcji dosuwania, należy zluzować sworzeń za pomocą przycisku i otworzyć całkowicie szczypce.
Narzędzie zostało wykonane z specjalnej stali narzędziowej, kutej, hartowanej olejowo do twardości około 61 HRC. Zęby na szczękach są naprawdę solidne w czasie testów skrawały trzymaną rurkę instalacyjną. Po bliższym obejrzeniu szczęk nie dostrzegliśmy żadnych śladów. Jak dla nas bomba.

Szypce produkowane są w kilku odmianach, jedna z nich to Cobra® QuickSet, opisana powyżej, inne to specjalistyczne rozwiązania do zaciskania opasek, łamania glazury czy dokręcania rur pokrytych chromem.


I drugi produkt nożyce do kabli (z mechanizmem zapadkowym) do kabli zbrojonych drutem stalowym (SWA).
Zdarza się tak, że trzeba obciąć przewód wzmocniony oplotem z drutu stalowego. Zazwyczaj taki oplot jest wykonany z drutu ocynkowanego stalowego. Standardowe nożyce nie są do tego przystosowane. Rozwiązaniem są prezentowane nożyce, a marka Knipex gwarantuje bezawaryjne wykonanie. Nożyce mają wymienne ostrza. Należy pamiętać aby nie używać ostrzy z okrągłym otworem tylko z z otworem w kształcie trapezu.


Nożyce te przecinają kable w oplocie z drutu stalowego o średnicy do 45 mm / 380 mm2 (np. 4 x 95 mm2) przy pomocy jednej lub obu rąk. Więcj o narzędziach knipex na stronie - http://narzedziamoje.pl/
wygodne w obsłudze dzięki niewielkiej masie (800 g) i zwartej konstrukcji (długość 315 mm) – nadają się do miejsc trudno dostępnych.
Ostrza precyzyjnie szlifowane i hartowane indukcyjnie gwarantują czyste cięcie bez odkształcania krawędzi. Wykonane z specjalnej stali narzędziowej, kutej, hartowanej w oleju.
Zastosowano w nich innowacyjny trójstopniowy mechanizm zapadkowy o wysokim przełożeniu, z podpórką do położenia narzędzia podczas cięcia.
Uwaga !! Nieodpowiednie do cięcia kabli ACSR oraz lin stalowych!
Pozdrawiam.

Rodzaje szczypiec Knipex

User Rating:  / 1

Dzień dobry
W dzisiejszym artykule opiszę podstawowe informacje o szczypcach ręcznych. Są to narzędzia, obok młotków i śrubokrętów najczęściej wykorzystywane w wszelkiego rodzaju pracach .

Budowa szczypiec opiera się na wykorzystaniu dźwigni, która umożliwia zamienić niewielką siłę dłoni przyłożoną do rękojeści na zdecydowanie większą siłę, która pojawia się na szczękach i pozwala efektywnie ściskanie lub cięcie.
Siła pojawiająca się na szczękach, a która powoduje ruch zaciskający podczas zamykania rękojeści, wzrasta wraz ze współczynnikiem przełożenia dźwigni. Jeżeli konieczne jest uzyskanie znacznej siły zacisku, odległość od rękojeści do złącza musi być większa, a odległość od złącza do szczęk lub ostrzy musi być możliwie jak najmniejsza.
Nie zawsze jest to priorytet. Przykładowo w narzędziach przeznaczonych dla elektryków i elektroników, ważne jest przystosowanie tych narzędzi do pracy w trudno dostępnych miejscach, lub długość i kształt szczęk.
Pierwsze szczypce zaczęto wytwarzać w drugim tysiącleciu p.n.e.. Czyli do czasów kiedy ludzie rozpoczęli wykuwać żelazo. Szczypce wykorzystywali kowale i smolarze. Kowalom pozwalały na trzymannie rozgrzanych kawałków stali podczas kucia. Hutnikom na wyciąganie tygli z dymarek i zlewaniu stali do form.
Forma obecnych szczypiec nie różni się prawie wcale od tych używanych w czasach starożytnych.
Liczba rodzajów szczypiec wzrastała wraz z rozwojem techniki, a później w związku z rozwojem automatyki. Współcześnie mamy około 100 różnych powszechnych typów szczypiec. Liczba szczypiec wysoko wyspecjalizowanych wciąż rośnie. Oczywiście takie specjalistyczne narzędzia sporadycznie pojawiają się w sklepach. Najczęściej są one wytwarzane ewentualnie przerabiane z standardowych szczypiec i przystosowane do szczególnych operacji. Wytwarza się je w bardzo małych partiach, sięgających czasami kilkadziesiąt sztuk.
Czołowymi producentami w Europie są Knipex, Wiha, Bahco, Gedore, NWS, Facom, Wera, Stanley, Irvin w Polsce Kuźnia, Juko.

Podstawowy podział szczypiec:
Ze względu na kształt szczęk.
Występują trzy podstawowe kształty (w przekroju poprzecznym) szczęk: płaskie, półokrągłe i okrągłe. Oprócz nich istnieją również indywidualne kształty do odrębnych zastosowań.


Ze względu na zastosowanie:
Szczypce tnące (szczypce boczne, szczypce czołowe, obcęgi do usuwania gwoździ ). Mają różnego rodzaju krawędzie tnące, bardzo ostre ( ostrza bez skosu ) dla elektroników do cięcia drucików miedzianych, do obcinania plastikowych nadlewek elementów z wtryskarek. Ostrza ze skosem do standardowych zastosowań i i ostrza o dużym kącie do cięcia drutu i prętów stalowych.
Szczypce zaciskające, szczypce płaskie, szczypce do rur , szczypce samozaciskowe o różnych kształtach szczęk.


Szczypce uniwersalne, używane zarówno do cięcia, jak i zaciskania. Są to chyba najbardziej popularne narzędzia. Z regułyich szczęki mają licząc od nita mocującego: ostrza tnące, półkoliste zębate wycięcia do ściskania elementów okrągłych. A na końcu dwie płaskie zębate powierzchnie do łapania niewielkich elementów. Występują jako: szczypce uniwersalne, szczypce tnące wydłużone, szczypce radiowo-telefoniczne.
Szczypce składają się z trzech podstawowych elementów:

  • 1 Dwóch ramion którymi łapie się narzędzie. Rękojeści powinny być opracowane zgodnie z zasadami ergonomii, tak aby praca szczypcami była pewna i poręczna dla dłoni.
  • 2 Łącznika, czyli osi szczypiec. Złącze nie może mieć żadnych luzów, i jednocześnie nie może być mocno spasowane. Spasowanie musi zapewniać bezproblemową pracę - otwieranie i zamykanie jedną ręką. Najczęściej są to trzpienie walcowe o specjalnej konstrukcji lub specjalnie profilowane śruby z nakrętką samokontrującą.
  • 3 Główki ze szczęką zaciskającą i ostrzem tnącym. Krawędzie główki powinny być dokładnie oszlifowane do odpowiedniego kształtu.

Ze względu na kształt ostrza wyróżniamy:
Szczypce boczne. Jest to rodzaj szczypiec tnących, których krawędź tnąca jest przedłużeniem linii ramion i znajduje się blisko brzegu szczypiec. Jest to bardzo szeroka grupa narzędzi o zróżnicowanej długości, różnym kształcie i ostrzach dostosowanych do cięcia różnych materiałów.

Szczypce środkowe, konstrukcja zapewnia długą żywotność, co skutkuje wysoką wydajnością cięcia. Wymagają jednak większej siły nacisku.
Szczypce tnące czołowe oraz kątowe używane są wtedy, kiedy dostęp do przecinanego elementu jest ograniczony. Krawędzie tnące są prostopadłe lub nachylona pod kątem do ramion. Mogą być także użyte w sytuacji, kiedy zależy nam aby przewód został przycięty blisko jakiejś powierzchni.

Wszystkie szczypce są odkuwane ze stali stopowej lub niestopowej. Produkowane szczypce wykonuje się z odkuwek i odpowiednio obrabia. Zwykłe szczypce produkuje się zestali chromo wanadowej lub węglowej. Sposób produkcji opisany w oddzielnym artykule.

Na koniec zwrócę uwagę na równie ważny element szczypiec – okładziny.

Rękojeści muszą za każdym razem spełniać fundamentalne zasady ergonomii i funkcjonalności.
Wyróżniamy rękojeści stalowe i z różnego rodzaju tworzyw.
Stalowe rękojeści odpowiednio wyprofilowane ramiona odkuwek, czasami radełkowane dla poleprzenia chwytu.
Rękojeści z tworzyw spełniają rolę rozpoznawczą, ergonomiczną i zabezpieczającą -znaczek 1000V.
I tu uwaga pra pod napięciem tylko z narzędziem zcertyfikatem 1000V spełniającym normy bezpieczeństwa wg norm IEC 60900, DIN EN 60900, VDE0680.

Dla zagwarantowania bezpieczeństwa i powtarzalności jakości, narzędzia są testowane na różne sposoby.

Testy obejmują:

Wytrzymałość dialektryczna
Wszystkie szczypce są testowane indywidualnie. Wszystkie produkty ze znakiem zostały sprawdzone pod napięciem 10 000 V AC. Po teście dopuszczone do użytku pod napieciem 1000 V AC. Daje to 10 krotny współczynnik bezpieczeńtwa.

Pomiary na odporność izolacji
Zanurza sie w wodzie i sprawdza pod napięciem 11 000V przez 3 minuty. Równocześnie mierzone są wszystkie przebicia prądu. Pozwala to wyeliminować możliwość przeskoku iskry z izolacji na nieosłoniętą główkę szczypiec lub możliwość przebić.

Pomiary materiału izolacyjnego
Pod naciskiem 20 N, w temperaturze +70o C i pod napięciem 5 000 V AC rękojeści poddawane są pomiarowi na dielektryczne przebicie izolacji.

Pomiary rękojeści
Badanie jest przeprowadzany w temperaturze -25o C. Materiał, z którego wykonano okładzinę zachowuje twardość konieczną do przyjęcia uderzenia przyrządu testowego bez pęknięć i rys.

Testy na przyleganie
Testowanie przylegania materiału, z którego sporządzono izolację, ma na celu wykazanie trwałej przyczepności izolacji do narzędzia. Test polega na poddawaniu szczypiec sile nacisku 500 N przez 168 h w temperaturze +70o C.

Test palności
Mały wskaźnik palności izolacji usuwa ryzyko pożaru.

Wiertło do różnych materiałów CYL-9

User Rating:  / 0

Witam
     Podczas pracy czasami zachodzi konieczność wiercenia w materiałach mieszanych, otwory w metalowej futrynie, za którą jest beton. Jest to najgorszy z możliwych zestawień materiałów stal i beton. Firma Bosch stworzyła jakiś czas temu wiertło CYL-9 Multi Construction, którym da się wykonywać takie otwory.


Wiertło uniwersalne to nadaje się prawie wszystkich materiałów używanych przy wykańczaniu wnętrz, np. do betonu, muru, cegły, eternitu, siporeksu, laminatów, ceramiki, a przy odrobinie wprawy do gresowych o małej klasie twardości, drewna, plastiku, blach metalowych oraz aluminium.
Wiertło Multiconstructiondedykowane jest do wiercenia bezudarowego na niskich obrotach np. na wkrętarkach. W odróżnieniu jednak od konkurencji i pierwszych wersji nadaje się również do wiercenia z użyciem udaru. Z małą uwagą, że nie w super twardych materiałach. Czyli w gipsie tak a w gresie nie.

     Konstrukcja wiertła umożliwia na skrawanie metali, tworzyw i drewna. Należy jednak pamiętać, że wiertła te nie są stworzone do wiercenia w stali. Wiercenie to jest możliwe, ale traktować je trzeba, jako opcję. Płytka wytworzona z trwałych węglików spiekanych o najdrobniejszych ziarnach. Geometria ostrza została tak zaprojektowana, aby połączyć możliwość skrawania i wiercenia z lekkim udarem. Wieloostrzowy szlif z specjalnym ścinem gwarantuje precyzję wiercenia. Fundamentalny wpływ, na jakość wiertła ma sposób lutowania płytki i szlifowanie po lutowaniu. Zapewnia ono centryczność wiertła, redukuje bicie i co za tym idzie wydłuża żywotność.
Kolejna ważna sprawa to pogrubiony rdzeń wiertła, otrzymano to poprzez dodanie dodatkowej spirali w rowku. Obniżono przez to prześwit i rowka. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że wiertło CUL-9 przeznaczone jest do obróbki z wolnymi obrotami to nie będzie to miało istotnego wpływu na ilość odprowadzanego urobku.
Wiertło dla rozróżnienia ma kolor niebieski z metalicznym szlifem.

Znaczniki i numeratory

User Rating:  / 0

Dzień dobry
     Znaczniki to narzędzia do oznaczania tabliczek znamionowych, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji narzędzi do znakowania, w tym numeratorów.
Gravurem wytwarza kilkanaście produktów:


Sztandarowy ich produkt: znacznik Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
Znaczniki punktowe.
Znaczniki zaokrąglone.
Numeratory wielokrążkowe.
Numeratory automatyczne.
Znaczniki kontrolne i specjalne.


      Praca tymi narzędziami odbywa się poprzez kontrolowany zgniot elementu oznakowanego o ustalonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w pojedynczy znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie miał zarys jednakowy na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba przetestować na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
     Numeratory mają podane wymiary w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Dla informacji podaję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. Wobec tego rozmiar wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


      Numeratory Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, ramach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału oznaczanego i siła uderzenia. Zazwyczaj elementy znakowane wytworzone są z aluminium i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
     Najbardziej popularnym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 czytelną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 500g.
W opisie produktu mamy:


Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekrój i długość podaną w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.


   Podsumowując temat, wybierając produkty Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.

Tarcze do cięcia drewna Bosch

User Rating:  / 2

piła tarczowa boschWitam
Nowe uniwersalne tarcze pilarskie Bosch Multimaterial wyróżniają się bardzo długą żywotnością i czystym cięciem: aluminium, laminatów, płyt wiórowych, płyt epoxydowych, drewnie twardym i miękkim.
Cechy te są zasługą wyjątkowej technologii wytwarzania i lutowania zębów. Technologie MicroteQ, która umożliwia nader wytrzymałe i trwałe scalenie zębów z korpusem tarczy. Dzięki wyjątkowej geometrii HLTCG zęby są dokładniej przytwierdzone w korpusie i bardziej odporne na złamanie. Węgliki trapezowe wyglądają tak, że za zębem płaskim jest umieszczony nieco wyższy ząb trapezowy.Ząb trapezowy nacina materiał nieco węziej niż ostateczna szczelina, co przeciwdziała uszkodzeniu zęba przy cięciu ciężkich materiałów. Użytkownicy profesjonalni, mogą wykonywać pracę jedną tarczą pilarską dłużej i z znaczną precyzją – bez konieczności częstej wymiany tarczy pilarskiej.

Nowe tarcze pilarskie przeznaczone są do cięcia wszystkich najpopularniejszych materiałów z aluminium, miedzi, mosiądzu, twardych laminatów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, płyt epoksydowych. To wszystko za sprawą ujemnemu kątowi nachylenia zębów, który wynosi -5 stopni. Solidnie węgliki o zmiennej geometrii zapewniają doskonałe rezultaty cięcia przy zachowaniu długiej żywotności tarczy. Tarcze pilarskie MultiMaterial dostępne są w wersjach o różnej wielkości, z różną liczbą zębów, a niektóre z dodatkowymi otworami pod zabierak tarcz dociskowych. Przeznaczone są do: pilarek stacjonarnych, pilarek ręcznych zakres średnic od 130-240mm oraz do ukośnic do przecinania drewna - średnice 210, 216, 260, 305, 350, 400.
Na tarczach jest dodatkowa powłoka cleanteQ, która minimalizuje tarcie, dzięki czemu tarcza nie grzeje się w trakcie pracy. Co więcej, powłoka chroni tarczę przed korozją. Wycinane laserem szczeliny dylatacyjne zapewniają wysoką stabilność tarczy oraz łatwiejszą i cichszą robotę przy niskim poziomie drgań.

Szczypce do pierścieni segera

User Rating:  / 2

Nowe szczypce do pierścieni segera.
Projektanci Wiha jakiś czas temu przekształcili kształt i budowę główki. Zawsze były profilowane, to taki warunek. Jeśli ktoś nakładał albo ściskał pierścienie segera to wie, że od czasu do czasu pierścień spadał, albo ześlizgiwał się z końcówki. Przyczyna prosta, szczypce segera wewnetrzne czy zewnętrzne miały źle ukształtowane końcówki. Winno być tak, że szczypce do pierścieni zewnętrznych winny mieć końcówki odchylone na zewnątrz.

Ale na nieszczęście, w wszystkich tanich modelach nie znajdziemy takiego rozwiązania. Standardowe szczypce mają pręciki częstokroć o różnorakiej średnicy i najczęściej osiowe, albo w różnych kierunkach. Ma to swój jedyny plus - cenową, tanie szczypce są świetne jak chce coś sporadycznie założyc lub ściągnąć zabezpieczenie. Ja nie mam do dzisiaj, żadnego kompletu czy pojedyńczej sztuki, a mam warsztat narzędziowy od 15 lat. Tymczasem mechanik, który zakłada i ściąga po kilka razy dziennie pierścienie segera, albo pracownik w zakładzie monterskim - cały dzień pracy, to doceni przemyślane i solidnej jakości szczypce segera. W wszystkich rozmiarach do kupienia - https://domtechniczny24.pl/szczypce-segera.html


Wiha ma dwa modele, pierwszy tradycyjny, główki są modelowane, odgięte z pomocniczym wgłębieniem na oczko pierścienia. I nowe szczypce segera z profilowanymi główkami wpychanymi z hartowanej stali łożyskowej. Te końcówki są ponadto pokryte dodatkową nawierzchnią zabezpieczającą przed rdzą i unikalną funkcją zatrzaskową (od rozmiaru 2), która efektywnie likwiduje odskakiwanie pierścieni zabezpieczających, nawet jak za silnie je rozegniemy. Szczypce do pierścieni Wiha są nader ergonomiczne, bajecznie leżą w dłoni, nawet jak mamy umazane palce smarem to nie ślizgają się tak jak w typowych. I jeszcze jedna sprawa, która niezmiernie denerwuje podczas roboty. Często sie zdarza, że te wspaniale wyglądające okładziny w różnych kolorach, obracają się, w szczypcach Wiha, nie ma tego problemu.


Produkowane są w 4 kształtach do ściągania i do zdejmowania i oraz wygięte i proste. Natomiast rozmiary są uzależnione rozmiarem używanych pierścieni.

Katalizator sadpal

User Rating:  / 2

katalizator spalania sadpalCześć
Okres grzewczy już się zaczął, co prawda palenie w piecu nie jest moim ulubionym zajęciem, no, ale jak trzeba to trzeba. I tak rutynowy rytuał: budzić się wcześniej rankiem, ubrać się w ubrania robocze, maska przeciw pyłowa lub lepiej przeciw gazowa na twarz, rękawice na ręce i do kotłowni. Usunąć popiół, czyścić palenisko, co jakiś czas uprzątnąć górny szyber do tego celu są szczotki kominiarskie, generalnie horror. A jeszcze ten potworny, ciemny, smolny nalot na wewnętrznych ściankach pieca. To mnie doprowadzało do szału. Miał nie ulega wątpliwości jak sie pali powinien być wilgotny podczas spalania wydziela się cała mnóstwo związków sadza, smoła i takie tam inne i oblepia piec od wewnątrz, smoła może być bardziej lepka a niekiedy mniej, ale zawsze mam problem z usunięciem tego paskudztwa, które obklejając wewnętrzne ścianki wydatnie redukowało sprawność pieca.
Wolno powiedzieć, że smoła działa jak izolator, im grubsza warstwa (oblepiona także popiołem) tym mniej energii z spalanego miału lub żaru, przedostaje się przez stalowe ścianki do wody, a więcej leci w komin, czyli utrata kasy (nie mówiąc już o sąsiadach, którzy wdychają to wszystko, na pewno nie na zdrowie). Nie mam pojęcia jak to wyliczyć, ale wiem, że jak palenisko jest ekstra utrzymany w porządku to woda, nagrzewa mi się błyskawicznie, a jak piec jest zabrudzony to nader wolno, logiczne!
Następna sprawa to komin, który trzeba czyścić przynajmniej raz w roku, bo zachodzi sadzą i tu też koszty, bo albo zapłacić kominiarzowi albo samemu nabyć wycior do komina i linia lub sznur. Trzeba wtedy wejść na dach lub od spodu, a jak pięknie wtedy się wygląda :)

No i docieram do końca. Znajomy hydraulik, który zakładał mi piec powiedział mi, że jest takie coś jak katalizator spalania sadzy, różne są na rynku, ale najbardziej słynny i skuteczny jest Sadpal. To taki zielonkawy proszek, niezapalny i nie wybuchowy, którego dosypuje się do paliwa ( miału, węgla, drewna) i wtedy piec jest w środku utrzymany w porządku. Jak go zakupiłem w sklepie internetowym i dorzuciłem pierwszy raz to płomień zakolorował mi się na żółto-zielono i dym z komina leciał nie ciemny jak zazwyczaj, ale siwy albo taki biały. Znaczy to, że wypalanie jest pełne. Na opakowaniu pisało, że aplikacja go jest ekologiczne, no i ma to sens podobnie jak katalizatory w czterokołowcach, dopalają paliwo i mniej substancji rakotwórczych przedostaje się do powietrza.
Teraz trochę o skutkach stosowania Sadpalu, co zauważyłem: palenisko jest w środku siwy albo biały, to zależy ile dorzucę proszku. Tak na oko to daję za każdym razem o tyle o ile dwie czubate łyżki stołowe na wsad (piec mam 60kW). Jak dodam więcej sadpalu to jest w piecu suchutko i biało, fajnie to wygląda. Czyścić palenisko i tak trzeba, bo popiołu to jest od groma, ale jest on suchy i nie ma z tym problemu. Jakkolwiek na bokach robi się tak łuska jak na wyschniętych jeziorach, i spada po czasie. Na koniec napiszę, co powiedział mi kolega jak zawołał kominiarza żeby tak na wszelki przypadek wyczyścił komin, kominiarz po pracy zszedł z drabiny zagadał, że komin był bez zabrudzeń, bo chyba ktoś go niedawno czyścił albo stosujesz pan, Sadpal.

 

Pompa do stawu

User Rating:  / 1

Hela
Takiego giganta to do tej pory nie widziałem. Pompa zatapialna WQ 100-3,5-2,2 do przepompowania wody pomiędzy zbiornikami rybnymi, bądź do napełniania stawów rybnych. Wydajność to optymalnie 2250 litrów na minutę, przy niewielkim zanurzeniu. Powinno się dodać, że ta pompa to nie wytwarza ciśnienia i unosi wodę maksymalnie na 5 metrów w górę. Ale jak trzeba napełnić zasobnik albo wypompować wodę, na przykład z stawu strażackiego to w 60minut przepompuje 135 kubików. Powinno się posiadać wąż o przekroju wewnętrznym 125mm, czyli sporym, ale wyłącznie taki przekrój gwarantuje wykorzystanie takiej przepustowości. Kiedy podłączymy mniejszą średnicę to będzie ograniczać i efektywność znacznie zmaleje. Pompa ma przykręcany króciec z uszczelką i śrubami kwasoodpornymi. Przewód czterożyłowy nieoprawiony, linki o średnicy 1,5mm. Korpus zrobiony jest z żeliwa i pompa jest niesłychanie ciężka, ale żeliwo nie ulega korozji, dlatego będzie trwała. Masa to około 52 kilogramy w opakowaniu a sama pompa z króćcem chyba około 48 kg.

Przecinarki do płytek

User Rating:  / 0

Polskie solidne maszynki do płytek

Konkretna firma z Polski. Maszyny do płytek to baza dla glazurnika, przede wszystkim współcześnie, polscy konsumenci są ogromnie wymagający, czasem do przesady. A być może powinienem napisać w dominującej wielkości do przesady, patrzą na płytki pod kątem grafiki komputerowej. Podczas gdy coś nie gra o milimetr to od razu monstrualne halo i nie chcą wynagradzać, tak jak gdyby zależało od tego ich żywot i zdrowie. To nienormalne, ale cóż z interesantami się nie dyskutuje, bo klient nasz pan na zamku. Jak glazurnik ma do położenia trochę drogiej terakoty, to znacząca sprawa, aby było całość równo pocięte. Kitajskie tanie maszynki do płytek  w większości tną po łuku, i jest nadal problem z odległością kółka przy cięciu od płytki. Bez wątpienia gdy się rurki ugną to moc docisku jest mniejsza i nóż się ślizga i nie tnie. Pomino tego, następująca sprawa to Chinole jak sprzedają  kółko o wymiarze 16 mm to takie kółko pod żadnym pozorem nie ma całkowitego wymiaru. Może mieć 15mm z hakiem, i już brakuje 1 mm. Walmer sprzedaje kółka 16mm i one mają 16 mm współgrają do maszynek MGŁ, MGŁN i MG. Nie mówiąc o tym w maszynkach MGŁR gdzie wolno zakładać  noże 8 mm, 10mm i 12mm, mamy ewentualność ustawienia położenia noża, dokładnie jak przystało na rasowe maszynki do płytek. Tu nie odstają od takich marek jak Rubi czy Kaufmann Topline ( topline 630, topline 720, topline 920, topline 1250)

Kolejna kwestia to prowadnice i uchylne gumowane podstawy, całość jak przystoi, a i jeszcze te wzmocnienia pod linią cięcia, tak jak w profesjonalnych to sztywny profil, a nie dziadostwo wytłoczenie z blachy.

Prowadnice w droższych wzorach, (ale nie drogich) są na łożyskach, podstawy z grubej blachy stalowej, skądinąd czuć to przy wadze maszynek, są ciężkie jak cholera. Takie polskie gniotsa nie łamiotsa.

Większa część rodaków labidzi na kryzys, niemniej jednak jak ten recesję ( sztuczny, ale to kwestia na wiele godzin ) pokonać w kraju jak nie popieramy swojskich spółek? Szczyptę patryjotyzmu rodacy. Termin dobre…bo…z.ukochanej-polski funkcjonuje jak coś jest w rzeczy samej wyśmienite, a maszynki do płytek Walmer są takie.