Znaczniki i numeratory

User Rating:  / 0
PoorBest 
Category: Narzędzia - nowości
Hits: 1501

Dzień dobry
     Znaczniki to narzędzia do oznaczania tabliczek znamionowych, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 180 HB. Na rynku można spotkać szeroką gamę znaczników przeróżnych producentów. Od najtańszych do markowych. Wiodącym liderem jest tu niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji narzędzi do znakowania, w tym numeratorów.
Gravurem wytwarza kilkanaście produktów:


Sztandarowy ich produkt: znacznik Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
Znaczniki punktowe.
Znaczniki zaokrąglone.
Numeratory wielokrążkowe.
Numeratory automatyczne.
Znaczniki kontrolne i specjalne.


      Praca tymi narzędziami odbywa się poprzez kontrolowany zgniot elementu oznakowanego o ustalonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, nieprzekraczanie tej wartości zapewni dłuższą pracę tymi narzedziami. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w pojedynczy znacznik. Trzeba pamiętać, że numerator opieramy o element znaczony pod kątem 90o. Taka pozycja sprawi, że wgnieciony znak będzie miał zarys jednakowy na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba przetestować na niewidocznej powierzchni siłę uderzenia i efekt znakowania.
     Numeratory mają podane wymiary w mm. Klienci mają problem jak zmierzyć i dobrać numerator. Dla informacji podaję, że znaczniki mierzy się na wierzchołkach. Wobec tego rozmiar wgniecionego znaku będzie zależała od wymiaru znacznika (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).


      Numeratory Gravurem wykorzystuje się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, ramach stalowych, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału oznaczanego i siła uderzenia. Zazwyczaj elementy znakowane wytworzone są z aluminium i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
     Najbardziej popularnym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 czytelną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Pamiętajmy o sile docisku, inna będzie w znacznikach 2mm a inna 10mm. W praktyce dobrze mieć z 3 wagi młotków: 200g, 400g i powiedzmy 500g.
W opisie produktu mamy:


Podaną siłę docisku 600-800Nmm2.
Rozmiar znacznika literowego czy cyfrowego.
Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
Przekrój i długość podaną w mm.
Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.


   Podsumowując temat, wybierając produkty Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.