Ręczne wykrojniki do blach

User Rating:  / 1
PoorBest 
Category: Poradnik techniczny
Hits: 389

Dzień dobry
Popularne i ciągle niezastąpione wykrojniki śrubowe do otworów.
Wycinaki znajdują zastosowanie tam gdzie trzeba zrobić parę otworów o średnicach większych niż 13,5 mm w blachach o grubości nie przekraczającej 2 mm. Najczęściej są to szafy sterownicze, blachy w zbiornikach itd. Otwory można wykonać bez potrzeby wiercenia otwornicami, a z praktyki wiadomo, że potrzeba do tego wiertarek o dużym momencie obrotowym. No i jest dużo opiłków do okoła i trzeba je usunąć.
     Oferowane przez Montero wykrojniki mają dodatkowo łożysko, które poleprza robotę. Wykrojnik nie obraca się podczas dokręcania.
Wykrojniki nadają się do wycinania otworów w blachach ze stali węglowej, narzędziowej, stali stopowej, z miedzi i jej stopów.
Ponad to wykonany otwór ma doprą dokładność i jest gotowy, nie ma potrzeby gradowania, jedynie czasami zdarzy się, że z jednej strony powstanie krawędź.
Przystępując do wykonania otworu, musimy być pewni, że będziemy mieli bezproblemowy dostęp do dwóch stron blachy. Następnie musimy wykonać otwór na śrubę prowadzącą. Wielkość otworu powinna być taka sama jak śruby. Można zrobić to wiertłem o określonej średnicy lub wiertłem wielostopniowym. Następnie smarujemy śrubę olejem lub smarem stałym, producent zaleca smar grafitowy lub inny do dużych nacisków. Uwaga! nie używać smaru typu WD.
     Następnie przekładamy przez otwór śrubę dociągową i nakręcamy na nią matrycę wieloostrzową. Ostrożnie dokręcamy kluczem oczkowym lub nasadowym.
Kręcimy tak długo, aż matryca nie wytnie otworu. Podczas dokręcania będziemy wyraźnie czuli jak nagle śruba przestanie stawiać opór to będzie znak, że otwór jest gotowy. Wyciągamy wycięty dekiel i gotowe.
Wykrojniki moża nabyć w skrzynce z tworzywa z niezbędnymi akcesoriami lub na sztuki.

Wykrojnik do blachy - https://domtechniczny24.pl/wykrojniki-%C5%9Brubowe.html
Gwarancją solidnego wykonania jest firma Montero, specjalizująca się w wykrojnikach do różnego typu surowców.