Narzędzia pomiarowe wstęp

User Rating:  / 0
PoorBest 
Hits: 1266

grzebień do sprawdzania gwintówPrzybory pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się do poziomic i stalowych liniałów.
W aktualnych czasach burzliwego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna detali o jednakowych rozmiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, obrabiarki nie są super dokładne także jak narzędzia frezujące czy szlifujące.


Dla tego architekt definiuje, w jakich ramach mogą się mieścić rzeczywiste wymiary gotowego wyrobu, innymi słowy ustala w specyfikacji tolerancję. Pracownik wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, używa różnych instrumentów pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.


Wzorzec pomiarowy jest to element stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę danej wielkości z określoną dokładnością. Mogą one oddawać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: grzebień do gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w zestaw. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzór długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 100mm.


Natomiast przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny zaprojektowany do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy podniesieniu dokładności odczytywania, dopasowywania wskazań lub redukcji błędów pomiaru. Stanowią one nadzwyczaj rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do przyrządów pomiarowych. Najczęściej są to aluminiowe profile z osadzoną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i bąbelkiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wskazania poziomu lub pionu.

Wyznaczanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu stosowane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowlanych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice produkowane są w różnych klasach, najczęściej zwracamy uwagę na grubość profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są w większym stopniu wytrzymałe a wklejone libelki wytrzymałe na wstrząsy - ważne poziomica 2 metrowa z profilem 1,6mm. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli zastąpimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W przypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga dodatkowego odbiornika, ponieważ laser przy dużych odległościach przestaje być widzialny przez człowieka.