Wykrywacz przewodów D-Tect Bosch

User Rating:  / 1
PoorBest 
Hits: 884

Wykrywacze przewodów to narzędzia do określania pozycji instalacji elektrycznej, miedzianych rur, profili metalowych i innych znajdujących się w pod tynkiem. Nikogo nie powinno się przekonywać, że w toku wiercenia otworów w ścianie na niewielkiej głębokości pod kołki rozporowe, czy podczas wiercenia otworów przelotowych, nie jest miło jak wiertło SDS max 25 mm przedziurawi nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.


Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów podzielić można na zwykłe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny dostajemy produkt lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej zaawansowane bazujące o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to w wyższym stopniu precyzyjne.


W przypadku wykrywaczy indukcyjnych należy się nauczyć jak działa urządzenie, ważne jest, aby mur był suchy, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na niepoprawne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna powierzchni, można ją nieco zniwelować dotykając na chwilę ręką w bezpośrednim pobliżu miernika by rozładować napięcie statyczne. Analogiczne zaburzenia mogą sprawiać powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Pomiar może być również zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.


Detektor D-Tect 120 kontroluje obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego. Znalezione zostają wszystkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wytworzone z materiału innego niż ściana. Miernik ma 3 funkcje pracy. Główna – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z plastiku z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody zapewnia detektor D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte.
Drugi tryb pracy to Beton. To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.
Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane. W tej funkcji D-Tect 120 Bosch wykrywa belki drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z tworzywa sztucznego wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.
Ponadto detektor umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje uwidocznione w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest główny punkt zlokalizowanego elementu. Narzędzie ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA lub na akumulator Bosch 10,8V.