Jakie prace można wykonać narzędziami wielofuncyjnymi

User Rating:  / 0


Dzień dobry obecny post będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

W sprzedaży pojawia się coraz to więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Zdecydowałem i ja opowiedzieć do czego mogą się przydać i czy powinno się mieć takie coś w swoim warsztacie.
Sama nazwa narzędzie wielofunkcyjne jest trochę mylące, bo nie możemy za jego pomocą wiercić, wkręcać wkrętów, frezować itd. Bardziej adekwatne określenie to elektronarzędzie podcinające, albo może podcinak. W tym zakresie (jako podcinak) jest wszechstronny wszystko zależy od osprzętu, ale o tym później.

Ważną kwestią jest jego wydajności, która jest licha albo bardzo licha i nie ma tu znaczenia jaki jest producent i ile kosztuje. Wynika to z ruchu oscylacyjnego narzędzia ( nie obrotowego !!). Oscylacja o dużej częstotliwości waha się w przedziale do 15-20 tysięcy na minutę przy wielkości oscylacji rzędu kilku milimetrów. Jest to mało w przypadku cięcia, wióry czy urobek nie jest usuwany siłą odśrodkową, jak to ma miejsce np. w pilarkach czy szlifierkach kątowych. Powoduje to zamulanie miejsca cięcia i spowalnia pracę. Dalej obszar cięcia pokrywa się prawie w 100% z zasięgiem roboczym narzędzia tnącego, wpływa to na duże nagrzewanie i zużycie. Kolejna sprawa to kształt ostrzy, które muszą wykonywać pracę w dwóch kierunkach ( posuwisto zwrotnych - i oba są robocze, nie ma ruchu jałowego) i nie mogą być agresywne, czyli kąt przyłożenia jest zawsze mniejszy od zera. Skutkuje to spadkiem wydajności, wydłużeniem czasu cięcia, prędkim zużywaniem się ostrzy ( nie dotyczy ostrzy z węglika spiekanego do ceramiki).

To tyle o wadach, dlaczego więc urządzenia wielofunkcyjne cieszą się tak dużym wzięciem?
Powód jest banalny, wypełniają lukę w pracach remontowo naprawczych, są w stanie zrobić pracę, którą nie mogą zrobić inne maszyny. Dalej, są to bardzo czyste, podczas pracy narzędzia, z tej przyczyny doskonale spisują się w pracach remontowych, w pomieszczeniach mieszkalnych. Bo chyba każdy właściciel, czy właścicielka nie są szczęśliwi jak po przeprowadzonym remoncie trzeba wszystko odkurzać i sprzątać. Wynika to z tego, że wykonując ruch obrotowy elektronarzędzia typu szlifierki, wyrzucają urobek z ogromną prędkością w powietrze, niekiedy nie da się nawet oddychać w takich pomieszczeniach i trzeba używać maski przeciwpyłowych. W przypadku narzędzi wielofunkcyjnych nie ma tego problemu, ruch oscylacyjny redukuje powstawanie wysokiego zapylenia w miejscu pracy. Przedtem pisałem, że jest to wadą ale widzicie, że jest też to zaletą.

Następną zaletą jest sam kształt narzędzia umożliwiający dojście do wszystkich niedostępnych miejsc. Głowica na której mocuje się narzędzia i wcięcia na osprzęcie pozwala na przymocowanie ich pod dowolnym katem.
Największą jednak zaletą jest szeroki wybór osprzętu. I fakt, że niezależne z jakiej firmy go kupimy będzie pasował do nasej maszyny ( nie dotyczy GOP Boscha z 2 - 4 wcięciami).

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia drewna:
Brzeszczoty do cięcia drewna. Stosowane do podcinania listew drewnianych blisko podłogi lub umieszczonych w narożnikach, wcinania się w panele podłogowe i innych trudno osiągalnych miejscach.
Wąskie brzeszczoty do podcinania przeróżnej szerokości. Idealnie nadają się do wycinania nieregularnych, prostokątnych, kwadratowych otworów w płytach drewnianych i drewnopochodnych. Przykładem może być wycięcie przelotu na przewody w plecach półki na RTV wykonanej z płyty wiórowej.


Brzeszczoty segmentowe z wcięciami do cięcia wgłębnego i prostoliniowego w laminowanej płycie lub twardym drewnie np. do wbudowania kratek wentylacyjnych. Wycinanie wyżłobień w elementach mebli np. aby zapewnić dostęp do zaworu. Do usuwania drewnianych elementów montażowych,np. kołki, czopy z twardego drewna, które należy skrócić i wyrównać z powierzchnią.

 

Wycinanie miękkich fug z silikonu, akrylu czy usuwanie miękkich uszczelek. Mieliście kiedyś z tym kłopot? Prawdopodobnie nie ma nic koszmarnego niż usuwanie starego silikonu nożem do tapet a i tak nigdy nie da się go w pełni usunąć, bo albo się złamie nóż albo porysamy powierzchnię.

Obecnie mamy możliwość wykorzystać do tego celu charakterystyczny dwustronny nóż AIZ 28 SC, na razie robi go tylko Bosch.
Nóż do wycinania miękkich materiałów. Można nim bez problemu ciąć wykładziny podłogowe z linoleum, wykładziny dywanowe, ciąć maty gumowe, płyty gumowe na uszczelki i podkładki, maty schodowe, półprodukty antywibracyjne i wyciszające z filcu i tkanin miękkich.
I analogiczny nóż a właściwie szpachelka do usuwania starej farby z gładkich powierzchni. i wszelkich innych prac gdzie wykorzystywaliśmy szpachelkę jako skrobak.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia metalu.
Tak sąrównież brzeszczoty do cięcia metali.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego w metalach, cięcia hartowanych śrub i gwoździ, cięcia stali INOX - to głównie markowe Boscha.


Brzeszczoty do cięcia cienkościennych kształtowników metalowych i elementów z metali kolorowych. Cięcie listew aluminiowych wykończeniowych.

Brzeszczoty do materiałów wykonanych z włókien szklanych. Te ostatnie znajdują zastosowanie w cięciach remontowych łodzi, kadłubów, zbiorników i korpusów maszyn wykonanych z mat epoksydowych i poliestrowych.Brzeszczoty do tworzywa sztucznego do wcinania i cięcia. Wszystkie rurki PCV stosowane w pracach instalacyjnych, roboty naprawcze i montażowe w rurach kanalizacyjnych i innych, elementy plastikowe w stolarce okiennej i drzwiowej.

Przystawki szlifierskie do papierów ściernych na rzep i do włóknin ściernych. Tym osprzętem wykonamy wszystkie prace czyszczące niedostępnych miejsc, przypalonych zbiorników, prace przygotowawcze pod malowanie, satynowanie powierzchni zabrudzonych.

Osprzęt do narzędzi wielofunkcyjnych do cięcia ceramiki.

Tu zwłaszcza zwrócę uwagę na znakomite wręcz rozwiązanie: Nierzadko w domu stajemy przed problemem jak pozbyć się starych fug? Tarcza do usuwania fug z napylonym grubym ziarnem z węglika wolframu i urządzenie wielofunkcyjne doskonale się do tego nadaje. Dojdziemy nim wszędzie, nawet pod ubikacją, nie nakurzymy w łazience i szybko i skutecznie usuniemy fugi.
Brzeszczoty do cięcia i wcinania się w flizy i terakoty i inne elementy ceramiczne.


Brzeszczoty z węglikiem do usuwania zaprawy lub kleju z płytek ceramicznych, np. przy wymianie uszkodzonych płytek.


Brzeszczoty z nasypem diamentowym do suchego przecinania płytek ceramicznych.

Jeszcze parę słów o mocowaniu, pisałem że jest ono jednakowe dla wszystkich. Na poczatku tak było. Trzeba przy zakupie zwrócić uwagę na kształt i ilość wcięć oraz rozmieszczenie. Bo np. Bosch wprowadził z 2 i 4 wcięciami.

Powyższa liczba osprzętu mówi sama za siebie. Narzędziem wielofunkcyjnym - niezależnie jakiej jakości i marki zrobimy bardzo dużo, pod warunkiem, że będziemy mieli odpowiednim osprzętem. Wskazane jest przy zakupie zaopatrzyć się w różne rodzaje, zrobić sobie zestaw i włożyć na czarną godzinę do skrzynki.

Tu jednak, żeby być uczciwym muszę napisać o wydatkach na osprzęt. Jest on kosmicznie drogi w zestawieniu z innymi narzędziami używanymi do podobnych prac. I tu posłużę się przykładem:
Jeśli chcemy odciąć pręt gwintowany M12, to możemy użyć zwykłej oprawki i brzeszczot do metalu 300 mm za 1 złotówkę lub brzeszczot bimetalowy za 5 zł i bez problemu przetniemy pręt. Z tym, że brzeszczotem tradycyjnym możemy np: zrobić 10 cięć a brzeszczotem bimetalowym 100 cięć. Możemy też wziąć tarczę do metalu 125*1*22,2 mm na szlifierkę kątowa za 3zł i zrobimy błyskawicznie np 40 cięć.

Jeżeli spróbujemy korzystając z narzędzia wielofunkcyjnego przeciąć pręt gwintowany M12 brzeszczotem do metalu:
- Graphite za 28 zł ( zrobimy może 2-5 cięć) okres cięcia wieczność.
- Bosch Bimetal za 85 zł ( zrobimy 10-20 cięć) okres trochę krótszy niż Graphite ale nadal długi.
Powyższe dane prezentują nam koszt cięcia metalu, analogicznie jest z innymi materiałami. Dlaczego, pomimo tego majsterkowicze chwalą sobie wielofunkcyjne narzędzia?
Wcześniej o tym pisałem, co jeżeli będzie trzeba przeciąć wystający pręt gwintowany M12 zraz blisko ściany, który znajduje się 2 cm od narożnika okna z PCV ? Brzeszczotem nie podejdziemy, a szlifierką zniszczymy okno PCV i uszkodzimy ścianę! Wyjściem jest urządzenie wielofunkcyjne, drogie ale jedyne. Wykonamy czyste bezproblemowe ciecie. Mam nadzieję że podany przykład jest wystarczający.

W sklepach jest wiele różnych urządzeń wielofunkcyjnych, różnią się od siebie ceną, mocą, systemem mocowania narzędzi, jakością. Postaram się w niedługim czasie opisać większość z nich.

Na koniec streszczenie, czym są urządzenia wielofunkcyjne i co możemy nimi zrobić.

1. Narzędzie wielofunkcyjne pozwala wykonać szereg prac: szlifowanie, wycinanie, przecinanie, skrobanie, usuwanie fug, wymiana płytek, cięcie wykładziny, filcu i inne.

2. Bogaty osprzęt pasuje prawie do wszystkich elektronarzędzi, niezależnie jakiej firmy: Graphite, Bosch, Makita, Einhell, Parkside, Black Decker.

3. System mocowania narzędzi jest uniwersalny i pozwala na mocowanie osprzętu różnych producentów.

To tyle pozdrawiam.